مشاهده خبر پیش بینی آینده ایران توسط کارشناسان ارشد اسرائیلی

پیش بینی آینده ایران توسط کارشناسان ارشد اسرائیلی

اندیشکده موسوم به "مرکز امور عمومی اورلشیم" با انتشار گزارشی مشروح مصاحبه با دو تن از کارشناسان ارشد اسرائیلی درباره مسائل سیاسی داخلی ایران به خصوص برجام را بازتاب داده است

نکته مهم در این گزارش آن است که این مرکز مدعی شده است که نظرات کارشناسان با تکیه بر ارزیابی و تحلیل داده های در اختیار گذاشته از سوی جاسوسان ایرانی اسرائیل که به ادعای آن نهاد به تل آویو سفر کرده اند بوده است این نهاد تاکید کرده که آنان به تازگی در ایران بوده اند. این مرکز هم چنین با هدف جذب حاسوس می نویسد:"پس از برجام در سال 2015 گروهی از مخالفان حکومت ایران با کارشناسان مرکز امور عمومی اورشلیم دیدار داشتند و به بحث و تبادل نظر درباره شرایط ایران در دوران پسا برجام پرداختند. مسلما نمی توان چهره این افراد را نشان داد. در اینجا با دو کارشناس صحبت می کنیم که با آنان دیدار داشته اند. آن ها نتیجه ملاقات شان با این افراد را بیان می کنند و نتیجه گیری ای که از داده های آنان داشته اند را بیان می کنند". 


به گزارش خرداد، این اندیشکده در ادامه به معرفی افراد مورد مصاحبه پرداخته است و می نویسد:"دکتر آوی داویدی تحلیلگرارشد مسائل ایران است. او پیش تر مدیر عامل بخش ایران و مشاور ارشد در وزارت امور استراتژیک اسرائیل بوده است و اکنون به عنوان مشاور ارشد در وزارت امور خارجه اسرائیل فعالیت می کدو او هم چنین سردبیر بخش فارسی نشریه "تایمز اسرائیل" است. ژنرال بازنشسته یوزی کوپر وازر مدیر پروژه خاورمیانه در مرکز امور عمومی اورشلیم است. او قبلا مدیر کل وزارت امور استراتژیک اسرائیل و رییس بخش تحقیقات اطلاعات ارتش اسرائیل بوده است". 


این اندیشکده در ادامه می نویسد:"اکثر شرکت کندگان در این پروژه باور داشته اند که ایران بزودی با رشد اقتصادی و بهبود وضعیت اقتصادی اش در ازای عقب نشینی از برنامه هسته ای خود مواجه خواهد بود. آنان اما باور دارند که ایران هر زمانی که بخواهد می تواند به سلاح هسته ای دست یابد". این اندیشکده در ادامه می افزاید:"درباره جانشینی مقام معظم رهبری این بزرگترین دغدغه در میان تصمیم گیرندگان اسرائیلی است ما در اینجا در این باره هیچ گمانه زنی ای را انجام نمی دهیم.یکی دیگر از جنبه های مورد بحث درباره مسائل داخلی ایران موضوع اقتصاد بوده است. بسیاری بر این باورند که بهبود اقتصاد ایران نیازمند سرمایه گذاری عظیم خارجی است. اما واقعیت آن است که ایران به اصلاحات گسترده در پایه ها وزیرساخت های اقتصادی خود نیاز دارد. برخی در درون نظام سیاسی ایران باور دارند که اصلاحات گسترده ممکن است منجر به تزلزل پایه های نظام سیاسی شود. آنان باور ندارند که حذف تحریم ها تغییر قابل توجهی را برای اقتصاد ایران به همراه آورد". 


این اندیشکده در ادامه می نویسد:"ژنرال کوپر وازر در پاسخ به این پرسش که ایا او فکر می کند ایران موضعی متفاوت در سال های آینده اتخاذ کند می گوید:"چیزی که هواداران برجام به ویژه دولت امریکا می خواستند تلاش در مسیر میانه روتر کردن دولت ایران بود. من با ایرانی هایی که در خارج از ایران هستند صحبت کردم آنان دقیقا نظری عکس این باور را دارند. من نیز فکر می کنم نظر آنان درست تر و دقیق تر است. اکنون پس از برجام دولت ایران با اعتماد به نفس بیش تری عمل می کند. به گمان من تصمیم گیرندگان سیاسی در ایران اجازه ی دهند روحانی و اصلاح طلبان دست بالا را پیدا کنند. این احتمال وجود ندارد و هر کس این موضوع را مطرح می کند تنها قصد منحرف کردن افکار عمومی بین المللی را دارد و می خواهد برجام را توجیه کند و مخالفان حکومت ایران در این باره درست می گویند". 


آوی داویدی در ادامه این مصاحبه می گوید:"در غرب گویا بسیاری فراموش کرده اند که نظام سیاسی ایران واقعا انقلابی و ایدئولوژیک است. در نتیحه نمی توان انتظار تغییر جدی را داشت". 


ژنرال اسرائیلی نیز در ادامه می افزاید:"آینده خاورمیانه متفاوت تر از آن چیزی است که ما پیش از برجام پیش بینی می کردیم. نخست آن که در کل منطقه شاهد ضعف غرب به ویژه امریکا هستیم. این موضوع سبب افزایش نفوذ ایران در خاورمیانه و ایجاد یک هژمونی گسترده شده است. غرب آماده رویارویی با ایران نیست. به همین خاطر است که در جریان برجام و پس از آن ایران دست بالا را پیدا کرد. در منطقه احساس سرخوردگی در میان کشورها بوجود آمده است آنان درک کرده اند که نمی توانند به غرب تکیه کنند. شریک تازه ای که آنان انتخاب کرده اند اسرائیل است. به همین خاطر است که می بینیم چرا اعراب درحال افزایش همکاری با اسرائیل هستند. نکته دیگر آن است که این تغییر فلسطینی ها را نگران کرده که مسئله فسلطین به حاشیه رانده شود و توجهات به سمت دیگری معطوف شود".